İdil'den... Direktörümüz İdil Eser'den Mesaj

Yedi insan hakları savunucusu ve beraberlerindeki iki eğitimci ile birlikte geçtiğimiz hafta katıldığı bir çalıştay sırasında gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Direktörü İdil Eser, avukatı aracılığıyla bir mektup gönderdi. İdil Eser’in mektubunun tam metnini aşağıda yayımlıyoruz:

Uluslararası Af Örgütü'nde yaklaşık bir sene önce direktör olarak çalışmaya başladım. Bu işte çalışmak istememin nedeni, insan haklarına saygı gösterme- yen ülkelerin akıbetini tarihsel örneklerden bilmem ve haklar için çalışmanın önemine inanmamdı. Açıkçası, ben başıma gelen hukuki absürtlüğün kimsenin başına gelmemesi için çalışıyordum.

Mağdurun kimliğinden bağımsız olarak insan haklarını savunmak dışında bir suçum olmadı. İnsan hakları, hukuk ve adalet herkese bir gün gerekir. Aziz Nesin'in bile aklına gelmeyecek absürtlükte bir hukuksuzluğun, kabusun içine düştüm ama insan haklarının/doğrunun yanında olmanın huzuru içindeyim. Bu sürrealist tablonun bir linç atmosferine dönüşmeden önce, gerçeğin üzerindeki bulutun kalkacağına, hukukun ve adaletin tecelli edeceğine ve kaldığım yerden çalışmaya devam edeceğime inanmak istiyorum.