Hong Kong: Ulusal güvenlik yasasını protesto edenlere yönelik polis müdahalesi, bu yazın da baskılarla geçeceğine işaret ediyor

Hong Kong polisi, ulusal marş ve ulusal güvenlikle ilgili yasa tasarılarını barışçıl bir biçimde protesto eden kişilere sert müdahalede bulundu. Bunun üzerine açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Doğu ve Güney Asya Direktör Yardımcısı Joshua Rosenzweig şunları söyledi:

“Bugün polisin protestocuları dağıtmak için aşırı ve gelişigüzel güç kullanması, yetkililerin Hong Kong sokaklarında insan haklarını hiçe saydığını bir kez daha ortaya koyuyor. Tamamen barışçıl bir biçimde toplanan kişilerin toplu halde gözaltına alınması, Hong Kong hükümetinin ifade özgürlüğü hakkını kullanan herkesi hedef aldığını gösteriyor.”

“Hong Kong’da hakların gitgide daha büyük tehlikeler altına girdiği bir dönemde ulusal marşla ilgili yasa tasarısı, barışçıl muhalefeti kentte bir suç haline getirme çabalarının bir başka örneğidir. Muğlak bir biçimde yazılmış bu baskıcı yasaya göre Hong Konglular, Çin’in ulusal marşına ‘hakaret ettikleri’ veya bu marşı ‘kötüye kullandıkları’ yönünde kanaat oluşursa üç yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilecek.”

“Hong Konglular bu yasa tasarısı nedeniyle kaygı duymakta son derece haklı ve tasarıya karşı barışçıl protesto düzenlemek onların en doğal hakkı. Hong Kong’da özgürlükler, Çin’in dayattığı ulusal güvenlik yasasıyla büyük ölçüde sınırlandırılabilir. Böyle bir durumda, ulusal marşla ilgili yasa tasarısının kabul edilmesi, kentte ifade özgürlüğüne yönelik bir diğer ciddi tehdittir” diyen Rosenzweig, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Her iki yasaya yönelik protestoların gelecek haftalarda, hatta daha uzun bir süre devam edeceği düşünülürse, polisin şimdiye kadarki sert müdahalesi, Hong Kong’da bu yazın da baskı dolu geçeceğinin kaygı verici bir işaretidir.”

Arka Plan

Hong Kong’da meclis üyelerinin ulusal marşla ilgili yasa tasarısını görüşmesi üzerine binlerce protestocu sokaklara çıktı. Yasa, Çin’in ulusal marşına ‘hakaret etmeyi’ veya marşı ‘kötüye kullanmayı’ suç haline getirerek, bu suçları işleyenleri 50 bin Hong Kong Doları (6 bin 400 Amerikan Doları) para cezası ile üç yıla kadar hapis cezasına mahkum etmeyi öngörüyor.

2015’ten bu yana Hong Kong futbol takımının taraftarları birçok kez maçlarda çalan Çin ulusal marşını yuhaladı veya marş okunurken sırtını döndü. Yeni yasa, buna benzer davranışları cezai suç haline getirebilir.

Çarşamba gününden bu yana yüzlerce kişi alıkonuldu veya gözaltına alındı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde polis, öğle arasında Merkez bölgesinde düzenlenen bir protestoyu dağıtmak için, protestoya katılmayan çok sayıda kişinin o bölgede olmasına rağmen biber bilyeleri kullanıyor. 

Protestocular ayrıca geçen hafta Çin Ulusal Halk Kongresi’ne sunulan ulusal güvenlik yasa tasarısına da tepki gösterdi. Yasa tasarısı 28 Mayıs’ta Çin Parlamentosu tarafından onaylandı. Yasa, Hong Kong’da “ayrılıkçılık, hükümeti yıkma, terör ve dış müdahale” olarak adlandırılan fiilleri yasaklıyor. Bu teklif onaylandıktan sonra yasa taslağına dönüşecek.