HDP'ye "Bizimle Misin?" Diye Sorduk

Uluslararası Af Örgütü'nün 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşecek Türkiye Genel Seçimleri öncesi başlattığı 'Bizimle Misin?' kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında Meclis'te grubu bulunan dört siyasi partiyi ziyaret eden Uluslararası Af Örgütü heyeti, bugün Halkların Demokratik Partisi'nin Ankara'daki genel merkezindeydi.

Örgütün Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat  Sena Akşener, Kampanya ve Aktivizm Koordinatörü Begüm Başdaş ve Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ'ın yer aldığı heyet, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile bir araya gelerek taleplerini iletti. Basın mensupların yoğun ilgi gösterdiği toplantı yaklaşık bir saat sürdü. 

Kampanya doğrultusunda Uluslararası Af Örgütü, Halkların Demokratik Partisi'ni "ifade özgürlüğüne saygı duyulan, barışçıl protesto hakkının korunduğu, polis şiddeti ve cezasızlığın olmadığı, kadına yönelik her türlü şiddetin önlendiği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının yaşanmadığı, mültecilerin insan haklarına erişebildiği ve işçi haklarının güvence altına alındığı" bir Türkiye için hareket etmeye çağırdı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Ruhat Sena Akşener, "HDP heyeti ile 'Bizimle Misin?' kampanyasında yer alan tüm maddeler üzerine görüştük. Taleplerimizi olumlu karşıladılar ve hepsini ayrımsız desteklediklerini belirttiler. Sayın Yüksekdağ özellikle evrensel insan hakları normlarının politikaya daha hakim olması gerektiğini ve bunu desteklediğini belirtti. Uluslararası Af Örgütü gibi tüm siyasi parti ve görüşlere eşit mesafede duran güçlü sivil toplum kuruluşlarının önemine işaret ederek, olması gerekenin bu olduğunu vurguladı" dedi. 

"Bizimle Misin?" kampanyası kapsamında 24. dönem TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin üst düzey yetkililerini ziyaret eden Uluslararası Af Örgütü, salı günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile dün de Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ile görüşmüştü. Uluslararası Af Örgütü bugün Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile bir araya gelecek.