Hande Buse Şeker Davası

Arka Plan Bilgisi 

İzmir’de yaşayan trans kadın Hande Buse Şeker’in 9 Ocak 2019 tarihinde, evine müşteri olarak gelen polis memuru V.H. tarafından öldürüldüğü iddiasıyla yürütülen soruşturma neticesinde, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bir iddianame hazırladı.
İddianamede; olay günü İzmir Emniyet Müdürlüğü Yunuslar Motorize Tim Amirliğinde görevli polis memuru V.H.’nin, arkadaşı ve aynı zamanda dosyada mağdur sıfatıyla yer alan A.T. ile buluştuğu ve birlikte alkol aldıktan sonra sabah 6 sularında Alsancak’a geldikleri, bu sırada orada olan Hande Buse Şeker ve arkadaşı Ateş ile karşılaştıkları ve müşteri olmak üzere bir pazarlık yaptıkları belirtiliyor.

Bunun ardından Hande Buse Şeker ve arkadaşı Ateş’in şüphelinin arabasına binerek, Hande Buse Şeker ile Ateş’in birlikte yaşadıkları eve gittikleri, bu esnada evde Hande’nin arkadaşı Y.’nin ve M.’nin de olduğu bilgisi yer alıyor.
İddianamenin devamında; Hande Buse ve arkadaşı Ateş’in parayı peşin istemeleri üzerine çıkan tartışmada, şüpheli V.H polis olduğunu ve peşin ödeme yapmayacağını söyleyerek, Hande Buse’yi soyunmaya zorladığı, Hande Buse’nin küfür ederek soyunmayı reddetmesi üzerine V.H.’nin silahla bu esnada yatağın üzerinde bulunan Şeker’e seri şekilde ateş açtığı aktarılıyor.

V.H.’nin Hande Buse Şeker’e ateş açtığı sırada tartışmayı duyan şüphelinin arkadaşı A.T.’nin odaya girdiği, Şeker’in odadan çıkarak salonda bulunan arkadaşı Y.’nin arkasına saklanmaya çalıştığı, şüpheli V.H.’nin Şeker’in arkasından salona girerek ateş etmeye devam ettiği ve bu ateş sonucunda failin arkadaşı A.T’nin ve Hande Buse Şeker’in arkadaşı Y.’nin hayati tehlike geçirmeyecek ve basit basit bir tıbbi müdahale ile iyileşmeyecek şekilde yaralandıkları belirtiliyor.

Silahlı saldırının devamında A.T.’nin olay yerinden ayrıldığı, Hande Buse Şeker ve arkadaşı Y.’nin, V.H.’ye kendilerini bırakmaları için yalvardıkları ancak V.H.’nin tekrar iki üç el daha ateş ederek Hande Buse’yi öldürdüğü, bunun ardından Hande Buse’nin arkadaşı Y.’ye cinsel saldırıda bulunduğu ve sonrasında gitmesine izin verdiği yer alıyor. Son olarak şüpheli V.H.’nin Hande Buse Şeker’in cansız bedenini tekme ve yumruk atarak darp ettiği ve yine ardından cinsel saldırı suçu işlediği belirtiliyor.

İddianamede, 9 Ocak 2019 tarihinden bu yana tutuklu bulunan V.H.’nin olası kastla silahla yaralama, kasten öldürme, konutta silahla yağma, kişinin hatırasına hakaret ve nitelikli cinsel saldırı suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.

İddianame, İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Davanın 21 Haziran 2019'da görülen ilk duruşmasındaki sanıkların davanın kapalı görülmesi yönündeki talebi, mahkeme heyetince "dosyadaki iddialar, savunmalar, beyanlar, cinselliğe ilişkin görüntüler, sanığın mesleği göz önüne alınarak genel ahlakın ve kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hal kapsamında olması" gerekçeleriyle kabul edildi. İzleyiciler dışarı çıkarıldı.

Kapalılık kararı 13 Aralık 2019'daki 4. duruşmada "beklenen menfaatin sağlandığı" gerekçesiyle kaldırıldı.

1. Duruşma

Davanın ilk duruşma İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada, Hande Buse Şeker’in ailesi, sanık ve katılma talep eden derneklerin ve İzmir Barosu’nun temsilcileri hazır bulundu.

Duruşma başladığında, sanık avukatı kapalılık talebinde bulundu. Hande Buse Şeker ailesi müdahil avukatları CMK’daki şartları taşımadığından kapalılık talebinin reddine, yalnızca olay yeri kamera görüntüleri izlendiği esnada duruşmanın kapalı görülmesine karar verilmesini talep ettiler.

Ancak Mahkeme sanığın kapalılık talebinin kabulüne karar verildi ve duruşma salonu boşaltıldı. Yine İzmir Barosu Başkanlığı ve derneklerin katılma talepleri reddedildi.

Sanığın sorgusu ise süre talep etmesi nedeniyle bir sonraki duruşmada dinlenecek.

Bir sonraki duruşma 13 Eylül 2019 günü saat 10:00’da görülecek.