Greta Thunberg ve İklim İçin Okul Boykotu hareketi, Uluslararası Af Örgütü’nün 2019 Vicdan Elçisi Ödülü'nü aldı

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) bugün yaptığı açıklamada 2019 Vicdan Elçisi Ödülü’nün sahibinin iklim değişikliğine karşı mücadele veren aktivist Greta Thunberg ve İklim İçin Okul Boykotu olarak bilinen öğrenci hareketinin olduğunu duyurdu.

Ödül töreni ABD’nin Washington D.C. kentinde gerçekleştirilirken, İklim İçin Okul Boykotu hareketini temsil eden aktivistler aynı gün dünyanın çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenledi.

Greta Thunberg ödülü aldıktan sonra aktivizme vurgu yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu ödülün sahibi dünyanın dört bir yanında bir araya gelip İklim İçin Okul boykotu hareketine katılan ve geleceği için mücadele veren milyonlarca genç. Aslında geleceklerinden şüphe duymaması gereken korkusuz gençler için bu durum şu andaki tabloda maalesef tam tersi yönünde.

İklim İçin Boykot hareketini hep birlikte sürdüren bizler hayatlarımız için mücadele veriyoruz. Bu mücadele sadece kendi hayatlarımızla sınırlı değil. Aynı zamanda gelecekteki çocuklarımız, torunlarımız jenerasyonlar ve bu dünya üzerinde bizle birlikte yaşayan, bizle aynı biyosferi paylaşan ve biyosferini elinden aldığımız ve kötü şekilde kullandığımız herkes için geçerli. Verdiğimiz bu mücadele herkes için verilen bir mücadele. 

 “Aktivizm gerçekten de işe yarıyor. Bu yüzden herkesin yapması gereken şey harekete geçmek. Çünkü kimse etki yaratamayacak kadar önemsiz veya küçük değil. Herkes 20-27 Eylül tarihlerinde küresel iklim boykotlarına katılmalı.”

UAÖ’nün en önemli ödülü olan Vicdan Elçisi Ödülü, insan haklarının savunulması konusunda benzersiz bir liderlik ve cesaret sergileyen, vicdanıyla hareket eden ve yeteneklerini başkalarına ilham vermek için kullanan kişilere veriliyor.

UAÖ 2019 Vicdan Elçisi Ödülü’nü, iklim kriziyle ilgili farkındalık yaratmak için sarf ettiği çabalardan ötürü Greta’ya verdi. Ağustos 2018’den itibaren her Cuma okula gitmeyerek, İsveç meclisi iklim kriziyle ilgili daha ciddi adımlar atana kadar meclis binası önünde durumu boykot etmeye karar veren Greta İklim İçin Okul Boykotu hareketini başlatmış oldu. Böylece dünyanın dört bir yanında bir milyondan fazla genç harekete geçirdi.

Greta’nın ödülü, UAÖ’nün de katkılarıyla düzenlenen İklim, Haklar ve İnsanlığın Hayatta Kalması Zirvesi öncesinde verildi. Çok sayıda genç lideri ağırlayacak olan zirvenin amacı, insan hakları alanında görev alanların iklim adaleti için hızlı bir şekilde çabalarının kapsamını arttırmalarını sağlamak. 115 ülkeden birçok genç aktivist 20 Eylül ile 27 Eylül tarihleri arasında iklim boykotları düzenlemeyi planlıyor. Bu durumda, genç liderlerin iklim için baskı yapmayı sürdüreceği anlaşılıyor.

UAÖ Genel Sekreteri Kumi Naidoo konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu anda milyonlarca kişi doğal felaketlerin yıkıcı etkilerine maruz kalıyor ve iklim değişikliği bu etkileri daha da şiddetli hale getiriyor. Greta ve İklim İçin Okul Boykotu hareketine katılanlar ise yaşam şeklimizi değiştirmenin mümkün olduğunu gösteriyor” dedi. Naidoo, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bu genç liderler mücadeleyi başlattı. Felaketlere sürüklendiğimiz halde birçok kişinin kayıtsız kaldığı bir dünyada ortak vicdanımız olarak hareket ettiler ve ‘artık yeter’ dediler. Krizin boyutlarını görmezden gelmeye ve bahane üretmeye son vermemizi isteyip, harekete geçmemiz için çağrı yapıyorlar. Her birimizin onların izinden gitmesinin zamanı geldi. Hükümetleri ve şirketleri çok önceden yapmaları gerekenleri yapmaya zorlamak istiyorsak bu hareketi güçlendirmemiz şart.”

UAÖ’nün Vicdan Elçisi Ödülü 2002 yılında verilmeye başlandı. Ödül; vicdanıyla hareket eden, adaletsizliğe karşı duran, yeteneklerini başkalarına ilham vermek için kullanan ve bu şekilde insan hakları mücadelesine katkı sunan kişilere ve gruplara veriliyor. UAÖ’nün Vicdan Elçisi Ödülü’nü daha önce kazananlar arasında Nelson Mandela, Malala Yusufzay, Harry Belafonte, Ai Weiwei, Batı ve Orta Afrika Gençlik Grupları, Angelique Kidjo, Kanada Yerli Halklar hareketi, Alicia Keys ve Colin Kaepernick bulunuyor.

Arka Plan

Küresel iklim boykotları – 20-27 Eylül
115 ülkeden birçok genç aktivist 20-27 Eylül tarihleri arasında iklim boykotlarıı düzenlemeyi planlıyor. En geniş katılımlı boykotların, BM’nin acil iklim zirvesinden hemen önce, 20 Eylül Cuma günü yapılması planlanıyor. Dünyanın dört bir yanından 1.000 kentte 2.400’den fazla etkinlik düzenlenecek.

İklim, Haklar ve İnsanlığın Hayatta Kalması Zirvesi – 18-19 Eylül
Önde gelen sivil toplum grupları ve BM İnsan Hakları Ofisi, 18-19 Eylül’de, New York’ta, insan hakları ve iklim değişikliğiyle ilgili ilk küresel zirve olan İklim, Haklar ve İnsanlığın Hayatta Kalması Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Zirvenin amacı, iklim kriziyle mücadele etmek için bugüne kadar çeşitlilik açısından en kapsayıcı olan hareketi başlatmak ve insan hakları alanında görev alanların iklim adaleti için hızlı bir şekilde çabalarının kapsamını arttırmalarını sağlamak.