Gazze'de 'Muhbirler' Ölüm Mangası İle Karşı Karşıyayken, Hamas Yerinde İnfazlara Son Vermeli

İsrail’e bilgi sağladığı iddiasıyla en az 18 Filistinlinin ölüm mangası tarafından cezalandırılmasının ardından Uluslararası Af Örgütü bugün yaptığı açıklamada, Hamas’ın işbirlikçi olmasından şüphelendiği kişileri yerinde infaz etme faaliyetlerini durdurması gerektiğini belirtti.

İsrail kuvvetleri tarafından öldürülen kıdemli üç Hamas komutanının öldürülmesi ile ilgili tutuklanan birkaç kişi de dahil, geçen iki gün içinde muhbir olduğu iddiasıyla infaz edilenlerin sayısı 21’e ulaştı.

Uluslararası Af Örgütü Araştırma ve Kriz Direktörü Anne FitzGerald, “Hamas tarafından yapılan bu infaz dalgası, mağdurların üstünkörü ve oldukça adil olmayan yargılamalardan sonra, eğer yargılamaların hepsi yapılıyorsa, ölüm cezasına mahkum edilmeleri, infazları daha da şoke edici bir duruma getiriyor. Hamas, ölüm cezasının kullanımını derhal ve tamamen sona erdirmelidir” açıklamasını yaptı.

Gazze şehrinin batısındaki El Katiba cezaevinin bahçesinde aralarında iki kadının da bulunduğu en az 11 kişi ölüm mangası tarafından bugün infaz edildi.

Diğer yedi kişi ise Gazze şehrindeki merkez caminin önünde Cuma namazından sonra infaz edildi.

Caminin duvarına çivilenmiş bir kağıtta; infaz edilenlerin tüneller, evler ve daha sonra bombalanarak birçok Hamas savaşçısının ölümüne neden olan roketlerin nerede tutulduğuna dair düşmana bilgi sağladıkları yazılıydı.

Notta, "Devrim Mahkemesi’nin hükmü sonucu uygulamaya kondu" yazıyordu.

İnfaz edilenlerin kimlikleri, mağdurların başları örtülü olduğu için henüz bilinmiyor. Aynı şekilde ölüm mangasından olan infazcılar da maskeliydi.

Hamas’ın kontrolündeki internet sitesi Al Rai, “Yakında aynı ceza başkalarına da uygulanacak” diyerek uyarıda bulundu. Vatana ihanet, Filistin hukukunda ölüm cezası gerektiren bir suç.

Filistin hukuku uyarınca, bütün ölüm kararları Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas tarafından onaylanmalıdır ama Hamas yönetimi infazları Abbas'ın onayı olmadan gerçekleştirmekte.

FitzGerald, “İnsanları, üstünkörü ve adil olmayan yargılamaları takiben ölümle cezalandırmak apaçık zalimane ve insanlık dışı. Hamas, silahlı çatışma zamanları boyunca yetkili mahkemelerde adil yargılanma hakkının hala geçerli olduğunu hatırlamalı" dedi.

İsrail, Perşembe günü Gazze Şeridi'nde bir eve gerçekleştirdiği hava saldırısında üç Hamas ordu komutanını öldürdü, aynı zamanda saldırıda hayatını kaybedenlerin yedi akrabası ve komşusu da öldü.