İsrail/İşgal Altındaki Filistin Toprakları: Gazze'de şiddet artarken, sivillerin hayatları gözetilmeli

Gazze’de dün geceden bu yana İsrail ile Filistinli silahlı gruplar arasındaki şiddetin artması üzerine bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yönetici Yardımcısı Saleh Higazi, “Gazze’de bir gecede ürkütücü şekilde artan şiddet nedeniyle yeni bir sivil katliamından korkuyoruz. Uluslararası İnsancıl Hukuk uyarınca çatışmanın tüm taraflarının açıkça, çatışma ortasında kalan sivillerin hayatını koruma yükümlülüğü var” dedi. Şiddet olayları, 2014’teki silahlı çatışmalardan bu yana yaşanan en ciddi çatışma olarak değerlendiriliyor. Higazi, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“İsrail’in Gazze’deki tarihine bakarsak, defalarca uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğini görebiliriz. Üstelik buna savaş suçları, cezasızlık ve Filistinlilerin hayatına yönelik akıl almaz umursamazlık da dahil.”

“Hamas da dahil olmak üzere Filistinli silahlı gruplar da derhal gelişigüzel füze ateşlemeye, ve sivilleri ya da sivil yapıları doğrudan hedef almaya son vermeil. Bunlar uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlalleridir ve savaş suçu oluşturur.”

“Eğer durum kötüleşirse ve tam manasıyla silahlı bir çatışmaya dönüşürse, bu çatışmanın Gazze’de yaşayan 2 milyon üzerinde insane etkileri felaket olacaktır. Zaten Gazze’de yaşayanlar derin bir yoksulluk içinde, haklarından mahrum bir halde yaşıyorlar. 11 yıldır süren zalim ve hukuksuz ablukanın yanı sıra, daha önce yaşanan çatışmalar nedeniyle Gazze zaten insani bir felaketin eşiğinde yaşıyor. Bir başka çatışma Gazze’yi tamamen mahvedebilir. Birleşmiş Milletler bölgenin 2020 itibariyle yaşanamaz hale geleceği konusunda uyarıda bulunmuştu.”

“Uluslararası toplum iki taraf üzerindeki gücünü kullanarak, tarafları savaş hukukuna uymaya zorlamalı ve hem Gazze hem de İsrail’de sivilleri tehlikeye atmalarının önüne geçmeli. Tüm taraflara açık şekilde savaş suçu işleyenlerin adalet önüne çıkarılacağı belirtilmeli. Hesap verilebilirliğin sağlanması, daha önce yaşanan suçların engellenmesi için tek yol.”

Arka plan

Dün akşam gerçekleşen İsrail hava saldırılarında iki Filistinli sivil öldürüldü, beşi çocuk olmak üzere yirmi sivilse yaralandı. Filistinli silahlı grupların ateşlediği füzeler nedeniyleyse Batı Şeria’da bir Filistinli sivil öldürüldü ve 70 sivil yaralandı.