Fransa'da Mizah Gazetesine Yapılan Silahlı Saldırı ‘İfade Özgürlüğü İçin Kara Bir Gün'

Fransa'nın başkenti Paris'te 12 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının bulunduğu saldırının ardından açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü "Bu sabah Charlie Hebdo gazetesinin Paris ofisine yapılan silahlı saldırı aynı zamanda ifade özgürlüğüne yönelik kan donduran bir saldırıdır" dedi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Murat Çekiç "Bugün ifade özgürlüğü için kara bir gündür. Ama her şeyin ötesinde, bu saldırı korkunç bir insanlık trajedisidir. Bu vahşetin amacı gazetecileri öldürmek, ifade özgürlüğünü bastırmak ve korku tohumları ekmektir. Kesinlikle kınanmalı ve Fransa yetkilileri saldırının tüm sorumluların adalet önüne çıkarılarak adil bir biçimde yargılanmasını sağlamalıdır. Tehdit altındaki gazeteciler korunmalı ve böylesine ölümcül bir şiddetin korkusunu yaşamadan işlerini yapabilmelidir" diye konuştu.

Çekiç sözlerine şöyle devam etti: "Uluslararası Af Örgütü'ne göre ifade özgürlüğü, kimi zaman kırıcı veya tahkir olarak algılanabilecek görüşler de dahil olmak üzere, tüm görüşleri kapsar. Uluslararası Af Örgütü gelişmeleri ve Fransa hükümetinin yaklaşımını izlemeye devam edecek."