Fransa: Calais mülteci kampı gönüllüsüne saldıran polisler yargılanacak

Üç polis memuru, darp ve yalan beyanda bulunma suçlarından yargılanacak

2018’de Fransa’nın Calais kentinde mültecilere yönelik polis tacizini belgeleyen Britanyalı insan hakları savunucusu Tom Ciotkowski, polis şiddetine uğramıştı. Fransa yetkilileri, Ciotkowski’ye şiddet uygulayan polis memurunun da aralarında bulunduğu üç polis memurunun yargılanmasına karar verdi. Konuya ilişkin açıklama Uluslararası Af Örgütü Fransa Şubesi Program Direktörü Nicolas Krameyer’den geldi:

“Polis şiddeti, tacizi ve buna benzer vakalardaki adaletsizliğin dünya kamuoyunun gündeminde olduğu bugünlerde, üç polis memurunun yargılanacağı haberi doğru zamanda aldığımız, memnuniyet verici bir haberdir.”

İnsan hakları savunucusu beraat etti; şimdi sanık sandalyesi şiddet uygulayan polislerin

“Aktivist Tom’un mültecilerle dayanışma çalışmaları sonrası yargılandığı dava beraatla sonuçlandı ve bu durum polisin göçmenlere, mültecilere ve bu grupları destekleyen insan hakları savunucularına yönelik saldırılarına ilişkin emsal niteliği taşıyordu. Bu dava ise insan hakları savunucularına yönelik ihlallere son verme konusunda yetkililerin, ne kadar ileri gitmeye hazırlıklı olduğunu gösterecek.” 

“Bu yargılama bir kural değil, istisnadır” diyen Af Örgütü Fransa Program Direktörü: “Bu da saldırıyı gösteren video görüntülerini kanıt olarak sunabilen aralarında Tom’un da olduğu bir grup aktivistin kararlılığıyla mümkün olmuştur. Fransa’da ve dünyanın dört bir yanında polisin aşırı güç kullanımına ilişkin şiddet içeren görüntülerin ekranlarımızı doldurduğu bugünlerde, bu karar, geniş kesimler tarafından uzun zamandan beri kanıksanan cezasızlığa nihayet son verilmesini sağlamak için, polisin ihlallerini kayıt altına almanın en güçlü yöntemlerden biri olduğunu doğru zamanda hatırlatmaktadır” şeklinde konuştu. 

Arka Plan

Gönüllü çalışmalar yürüten Tom Ciotkowski, 2018’de Fransa polisini, Calais’de bulunan mülteci kampındaki diğer bir gönüllüyü iterken gösteren bir video çekmesinin ardından polis şiddetine uğramış, sonrasında ise itaatsizlik ve polise saldırma suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. Tom, polis şiddetinin mağduru olarak muamele görmek yerine, uydurma suçlamalarla yargılanmış; geçen yıl ise beraat etmişti.

Tom’un yargılanması, Avrupa’da, insanları göçmenlerin ve mültecilerin hakları için mücadele etmekten caydırmayı amaçlayan bir yöntem olarak, dayanışmayı suç haline getiren yaygın uygulamaların bir parçasıydı. 

Uluslararası Af Örgütü’nün dayanışmanın suç haline getirilmesi hakkındaki raporu için tıklayın.