Fincancı, Nesin ve Önderoğlu Davası

Arka Plan Bilgisi

İnsan hakları savunucuları; Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci Ahmet Nesin’in Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve TCK’nın 214/1. Maddeleri “terör örgütü propagandası” yapmak suçundan yargılandıkları dava İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Önderoğlu, Fincancı ve Nesin, 675 Sayılı KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma kampanyası ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, bir gün süreyle “nöbetçi genel yayın yönetmenliği” yaptıkları için, 20 Haziran 2016’da gözaltına alınmış ve tutuklandıktan sonra 30 Haziran 2016’da adli kontrol şartıyla tahliye edilmişlerdi.

1. Duruşma

Davanın 8 Aralık 2016’da görülen ilk duruşmasında Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı hazır bulundular.

Önderoğlu ve Fincancı duruşmada yazılı savunmalarını okudular.

Mahkeme ara kararında, Ahmet Nesin’in yurtdışında olması nedeniyle duruşma günü hazır edilmesi için süre verilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 11 Ocak 2017 tarihinde görülecek.

3. Duruşma

21 Mart 2017 tarihinde görülen üçüncü duruşmada Ahmet Nesin ve avukatı duruşmaya katılmadılar. Duruşmaya yerel ve uluslararası örgüt temsilcileri gözlemci olarak katıldılar

Duruşmada, Mahkeme, Ahmet Nesin hakkında yakalama kararı çıkartılmasına, savunmasının alınmasından sonra Nesin’in serbest bırakılmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 8 Haziran 2017’de görülecek.

4. Duruşma

8 Haziran 2017’de görülen duruşmada sanıklardan RSF temsilcisi Erol Önderoğlu, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından hazırlanan raporu Mahkeme’ye sundu. Avukatların savunmasıyla devam eden duruşmada, müdafii, Ahmet Nesin’in yurt dışındaki adresini mahkeme heyetine bildirdi.

Mahkeme heyeti, Nesin hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine, bildirilen yurt dışı adresine savunmasının alınması için talimat yazılmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 26 Aralık 2017 tarihinde görülecek.

5. Duruşma

Davanın beşinci duruşması 26 Aralık 2017'de görüldü.

Duruşmayı avukatlar, uluslararası meslek örgütleri, gazeteciler ve insan hakları savunucuları izledi.

Mahkeme duruşma sonundaki ara kararında, dosyanın Anayasa’ya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi talebinin reddine ve Ahmet Nesin hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 18 Nisan 2018’de görülecek.

6. Duruşma

Davanın altıncı duruşması 17 Nisan 2018'de görüldü.

Duruşmada Mahkeme'nin sorusu üzerine, Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve müdafiileri savunmaları tekrar ettiklerini beyan ettiler.

Mahkeme ara kararında, sanık Ahmet Nesin'in ifadesi için yazılan talimatın beklenmesine ve dosyadaki diğer eksiklerin giderilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 9 Ekim 2018 tarihinde görülecek.

7. Duruşma

Davanın 9 Ekim 2018 günü görülen 7. duruşmasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ahmet Nesin’in Fransızca olarak gönderilen savunmasının Türkçe’ye çevrilmesinin beklenmesine karar verdi. 

Bir sonraki duruşma, 28 Ocak 2019 günü görülecek.

8. Duruşma

Davanın 8. Duruşması 28 Ocak 2019 günü, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bir önceki duruşmada, Ahmet Nesin’in istinabe yoluyla alınan ifadesinin Fransızca’dan Türkçe’ye çevrilmesi için beklenmesine karar verilmişti. Çevirinin dosyaya eklendiği görüldü.

Mahkeme, ara kararında Nesin hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına, dosyanın esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için Savcıya gönderilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 27 Şubat 2019 günü görülecek.

9. Duruşma

Davanın 9. duruşması 27 Şubat 2019 günü görüldü.

Duruşmada Savcılık, esas hakkındaki mütalaasını açıklayarak; tüm sanıkların “suça alenen tahrik,” “suçu ve suçluyu övme” ve “örgüt propagandası” suçlarından cezalandırılmalarını talep etti.

Sanık avukatları mütalaanın usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, mütalaanın yeniden düzenlenmesi için Savcılığa iadesini talep ettiler.

Duruşmada hazır bulunan Fincancı ve Önderoğlu esas hakkında mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre talep etti.

Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme savunmalara ek süre tanınması için davayı 15 Nisan’a erteledi.

10. Duruşma

Davanın 10. duruşması 15 Nisan 2019 günü görüldü.

Duruşmada Erol Önderoğlu esas hakkında savunmasını sundu.

Mahkeme ara kararında, soruşturmanın genişletilmesini yönündeki talepleri reddederek duruşmayı 17 Temmuz 2019 gününe erteledi.

11. Duruşma

Davanın 11. duruşması 17 Temmuz 2019 günü görüldü.

Duruşmada, savunmaların tamamlanmasının ardından Mahkeme, sanıkların üzerine atılı suçların yasal koşulları oluşmadığından Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in tüm suçlamalardan ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.