Filistinli milletvekili Halide Cerrar serbest bırakıldı

Filistinli milletvekili ve önemli bir siyasi figür olan Halide Cerrar, 28 Şubat’ta serbest bırakıldı. Cerrar, hiçbir suçlama veya yargılama olmadan 20 ay boyunca İsrail’deki HaSharon cezaevinde idari gözaltında tutulmuştu.

Filistinli milletvekili ve önemli bir siyasi figür olan Halide Cerrar, hiçbir suçlama veya yargılama olmadan 606 gün boyunca İsrail’deki HaSharon cezaevinde tutulduktan sonra 28 Şubat 2019’da serbest bırakıldı. Halide Cerrar serbest bırakıldıktan sonra Uluslararası Af Örgütü’ne ve kendisi için harekete geçen herkese şu sözlerle teşekkür etti:

“Benim haklarım ve diğer tüm Filistinli mahkumların ve tutukluların hakları adına mücadele ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Gözaltına alındığımda, Uluslararası Af Örgütü’nün dünyanın dört bir yanındaki üyeleri ve destekçilerinin keyfi idari gözaltına tepki vermek ve derhal serbest bırakılmamı talep etmek için bir kez daha harekete geçeceğinden kuşkum yoktu.”

Cerrar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ben serbest kaldım, ama en az 48 Filistinli kadın mahkum ve tutukluyu İsrail cezaevlerinin parmaklıkları ardında bıraktım. Bu kadınların hayatları aşırı zor ve ıstırap dolu. Uluslararası Af Örgütü’nün adaletsizlik karşısında Filistinli mahkumlar için verdiği mücadeleyi sürdüreceğini umuyorum. Destek ve mücadele, tüm Filistinli siyasi mahkumlar ve tutuklular serbest bırakılana kadar devam etmelidir. Uluslararası Af Örgütü’nün tüm destekçilerine iletmek istediğim nihai mesaj şu: İnsan hakları için verilen mücadele hiçbir zaman bitmez, bu çabaları sürdürmek de bize düşüyor.”

Halide Cerrar 2 Temmuz 2017’de işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Ramallah şehrindeki evinde gözaltına alındı. 12 Temmuz 2017’de Cerrar hakkında altı aylık idari gözaltı emri veren Batı Şeria askeri komutanlığı daha sonra 31 Aralık 2017, 17 Haziran 2018 ve 25 Ekim 2018 tarihlerinde olmak üzere idari gözaltı emrini üç kez yeniledi. Her bir idari gözaltı emri için en uzun gözaltı süresinin altı ay olmasına rağmen bu emirler İsrail askeri hukuku gereğince sayısız defa yenilenebiliyor.

Filistin parlamentosunda milletvekili olan Halide Cerrar, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin yanı sıra Filistinli ve İsrailli güvenlik güçlerinin iş birliğine de karşı çıkıyor. Halide Cerrar, siyasi faaliyetleri ve insan hakları mücadelesi nedeniyle on yıllardır İsrail yetkililerinin taciz ve tehditlerine maruz kalıyor. İsrail, 1998’den beri Cerrar’ın yurtdışına çıkmasına izin vermiyor.

Halide Cerrar için Türkiye Şubesi olarak bizim de dahil olduğumuz yürütmüş olduğumuz Acil Eylem’e katılan herkese teşekkürler !