Ezhel Davası

Arka Plan Bilgisi

II. DAVA:

Sahne ismiyle Ezhel olarak bilinen rap sanatçısı Sercan İpekçioğlu hakkında, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 13 Haziran 2018 tarihli iddianamede, İpekçioğlu’nun TCK madde 190/2’de düzenlenen “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Özendirme Suçu” kapsamında cezalandırılması talep edildi.

İddianamede Ezhel’in, “Şehrimin Tadı”, “Küvet” ve “Alo” isimli şarkılarında sözler (Örneğin: “…bi cebimde kenevir tohumu, yanındaki viski ve votka ve Afgan var, hepsinin tadı nefis, yerim, kafam düşer tekrar, tekrar ot ister canım, ah, polisten kaçın, napsak şimdi, süper marketten çalsak bişey, sosis ve salam”) alıntılanarak, delil olarak gösterildi.

Sercan İpekçioğlu, ifadesinde uyuşturucu madde kullanmadığını, 10 yıldır rap müzikle uğraştığını, yurt içinde ve yurt dışında konserler verdiğini, şarkılarında uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği belirtilen cümlelerin sadece şarkının kafiyesine uygun olarak geçen kelimeler olduğunu ve özendirme amacı olmadığını, Alo isimli şarkıda Ankara’da Cebeci ve Yenimahalle ilçelerinde mahalle kültürüyle büyüdüğü için orada günlük hayatta yaşanan olayların şarkıya aksettirilmiş hali olduğunu, hatta Yarınımız Yok isimli şarkıda da uyuşturucu maddenin zararlarını anlattığını, şarkı sözlerini yaşamadığını, sadece çevreden duyduğu kelimeleri şarkı sözlerine aksettirdiğini, bunun suç olduğunu bilmediğini, bilseydi kullanmayacağını aktardı.

Davanın ilk duruşması, 6 Kasım 2018 günü saat 10:10’da, İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Sercan İpekçioğlu hakkında, aynı suçtan fakat bu kez farklı şarkı sözleri ve sosyal medyada paylaştığı bir fotoğrafın delil olarak gösterildiği bir diğer davada, İstanbul Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi 19 Haziran tarihinde verdiği kararla tutuklu yargılanan İpekçioğlu’nun beraatına ve tahliyesine karar vermişti.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

I. DAVA :

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 31 Mayıs 2018 tarihli iddianamede, sahne ismiyle Ezhel olarak bilinen rap sanatçısı Sercan İpekçioğlu'nun, TCK madde 190/3. maddesinde düzenlenen "Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Özendirme Suçu" kapsamında cezalandırılması talep edildi. Suç için, Kanun'da 5 ile 10 yıl arası hapis cezası öngörülüyor. 

Ezhel, soruşturma kapsamında 23 Mayıs 2018 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

İddianamede, soruşturma gerekçesi, Ezhel hakkında, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla kimliği belirsiz bir kişi tarafından yapılan ihbar olarak gösterildi.

İddianamede; bu ihbar üzerine Emmniyet ilgili birimleri tarafından yapılan araştırma sonucunda, "Ezhel'in Instagram isimli uygulama üzerinden, hintkeneviri bitkisi ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaştığı, bu fotorafın 5.812 kişi tarafından beğenildiği, 123 kişinin ise bu fotoğrafa yorum yaptığının tespit edildiği, Ezhel tarafından yapılan bir başka paylaşımda ise 'Esrarın da etkisiyle ışık daha parlak çekilir nefesler' yorumuyla birlikte paylaşım yapıldığı" hususları atılı suçun delilleri olarak gösterildi.

Davanın ilk duruşması 19 Haziran 2018 günü,  İstanbul Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Dava hakkındaki açıklamamız için : https://bit.ly/2JPMDlC