6. Duruşma

Gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’le birlikte toplam 11 sanığın “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 6. duruşması 3 Aralık 2019'da Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma 42 dakika gecikmeyle saat 09:57’de başladı.

Yargılanan gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir ile birlikte 2 savunma avukatı duruşmada hazır bulundular.

İzleyiciler

Duruşmayı Çağdaş Gazeteciler Derneği, Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'yla Fransa ve İsveç diplomatik misyonlarının temsilcileri izledi.

Savunmalar

Savunma makamı adına söz alan avukat Ebru Akkal, yargılanan gazetecilerin TCK 301'den (“Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama”) yargılanmalarına ilişkin mütalaa sonrası, mahkemenin savunma makamına ek süre vermesine rağmen, savunmaları alınmadan Adalet Bakanlığı’na müzekkere yazılmış olması nedeniyle, müvekkillerinin savunma hakkının ihlal edildiğini ifade etti.

Avukat Akkal, Hayri Demir’in yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyetinin yargılanan gazetecilere söyleyecek sözlerinin olup olmadığını sorması üzerine, Sibel Hürtaş kürsüye geldi. 

Hâkim, savunmasına başlamadan önce Hürtaş’a SEGBİS kaydı isteyip istemediğini sordu. Savunmasını mahkeme heyetine yazılı olarak da sunacağını ifade eden Hürtaş, SEGBİS kaydı istemedi.

Hürtaş, yargı reformu paketiyle birlikte Terörle Mücadele Kanunu’nun “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu düzenleyen maddesinde değişikliğe gidildiğine dikkat çekti. Düzenlemeyle birlikte haber verme ve eleştirinin suç olarak değerlendirilmeyeceğini vurguladı:

“Ben bir gazeteciyim. Dosyada yer alan ifadeler benim haberimdir. Bu yargılamanın gazetecilik faaliyetlerimize yönelik olduğunu düşünüyorum.”

Daha sonra, duruşmada hazır bulunan diğer sanık Hayri Demir kürsüye geldi. Hâkim, Demir savunmasına başlamadan önce ona SEGBİS kaydı isteyip istemediğini sordu. Demir’in kabul etmesi üzerine, SEGBİS sistemi açıldı.

Demir, 5 yazısı nedeniyle yapılan yargılamanın 2 yıldır devam ettiğini belirtti. “Gelinen aşamada gazetecilik açısından sopaya dönüşen” Terörle Mücadele Kanunu’daki değişiklikten sonra duran ve düşen pek çok dava olduğunu söyleyen Demir, değişikliğin kendilerini de ilgilendirdiğini ifade etti. Ayrıca, davanın mesleğini yapmasına engel olduğunu söyledi.

 

Ara Karar

Mahkeme heyeti,

  • Adalet Bakanlığı’na yazılan müzekkereye cevap verilmesinin beklenmesine,
  • Sanık müdafilerine ek savunmaya karşı beyanda bulunmak üzere gelecek
    celseye kadar süre verilmesine,
  • Sanık Hayri Demir müdafinin müvekkili hakkındaki yurt dışı çıkma yasağının kaldırılmasına
    yönelik talebinin yargılamanın geldiği aşama göz önüne alınarak reddine karar verdi.
     

Davanın bir sonraki duruşması 26 Mart 2020, saat 09:00’da görülecek.