Çeçenya’da eşcinsel erkeklere yönelik saldırılar derhal son bulmalı

Dünyanın pek çok ülkesinde hala LGBTİ olmak bir suç olarak tanımlanıyor ve kazanılmış hakların olduğu ülkelerde bile LGBTİ’ler ayrımcılık ve şiddetle karşı karşıya kalıyor. Çeçenya’da ise tam bir vahşet söz konusu. Rusya’nın bu Özerk Cumhuriyeti’nde eşcinsel olduğuna inanılan erkekler organize bir şekilde kaçırılıyor, işkenceye uğruyor ve hatta öldürülüyor. Çeçenya yetkilileri LGBTİ’lerin var olmadığını savunuyor.

Uluslararası Af Örgütü, Çeçenya’da yaşayan eşcinsellerin durumuna dikkat çekmek için 2 Haziran’ı küresel eylem günü ilan etti. Bugün dünyanın farklı ülkelerinde Rusya elçilikleri önünce eylemler gerçekleştirilecek ve sosyal medyada #Chechnya100 etiketi ile görünürlülük çalışmaları yürütülecek.

Uluslararası Af Örgütü, ayrıca Çeçenya’da yaşayan eşcinsellerin güvenliklerinin sağlanması için Nisan ayında bir acil eylem başlatmıştı.

Küresel eylem günü kapsamında Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan açıklamada “Bugün yaşam hakları büyük tehdit altında olan Çeçenya’daki eşcinsel erkekler için herkesi bizimle birlikte ses çıkarmaya çağırıyoruz. Eşcinseller vardır ve derhal güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Sistematik saldırılar ve zulüm

1 Nisan’da bağımsız Rus gazetesi Novaya Gazeta, yetkililer tarafından eşcinsel olduğu düşünülen kişilerin sistematik olarak kaçırıldığına dair son derece ciddi bulgular içeren bir haber yayımladı. Gazete ayrıca en az üç erkeğin kendilerini kaçıran kişiler tarafından öldürüldüğünü doğruladığını ve ölüm sayısının daha yüksek olabileceğini belirtti. Kaçmayı başaran kişilerle görüşen Uluslararası Af Örgütü araştırmacıları bu iddiaları doğruladı. Uluslararası Af Örgütü’nün konuştuğu ve şu an saklanmakta olan Akhmad* “Daha önce homofobi birbirinden ayrı olaylarda kendini gösteriyordu. Ama şimdi ise kurtuluş yok, çünkü saldırılar yetkililer düzeyinde gerçekleşiyor” dedi.

Kardirov LGBTİ’lerin varlığını inkâr ediyor

Bu saldırılar Çeçenya Özerk Bölgesi’nin başkanı ve tek egemeni olan Ramazan Kadirov tarafından yönetiliyor. Yıllardır işlediği suçlar ve insan hakları ihlalleri nedeniyle herhangi bir ceza almayan Kadirov, baskı ve şiddet politikası uyguladığı eşcinsellerin varlığını dahi reddediyor. Bu durum, aileler tarafından “namus cinayetlerine” maruz kalan ve hatta cenazeleri bile yapılamayan eşcinsellerin daha da damgalanmasına yol açıyor. Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü kişilerden biri “Bir Müslüman için cenazenin olmaması özellikle çok ağır bir durum. Sanki o kişi hiç yaşamamış gibi, sanki hiç kimsenin onu hatırlamaya hakkı yokmuş gibi” dedi.

Adalet umutları yok

Çeçen yetkililer kendi gerçekliğinde yaşamayı sürdürürken, eşcinsel erkeklerin kendi bölgeleri ve ülkelerinde ne korunabilme ne de adalet umudu bulunuyor. Çeçen polisinin ise Novaya Gazeta’ya “iftira” iddiasıyla dava açmaya hazırlandığı belirtiliyor. Ancak eşcinseller vardır. İnkâr etmek bu gerçeği ortadan kaldırmayacak. Ve şu anda Çeçenyada eşcinseller uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyuyorlar.

Bilinçli olarak aşağılama

Eşcinsel erkeklere uygulanan şiddet onlara sadece fiziksel olarak zarar vermeyi değil, psikolojik olarak aşağılamayı da amaçlıyor. Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü tanıklar, yetkililerin eşcinsel erkekleri kendi ailelerinin veya iş arkadaşlarının gözleri önünde alıkoyarak bilinçli olarak küçük düşürmeye çalıştığını söylüyor. Daha önce tutuklanan kişiler ise cezaevi gardiyanları tarafından ülkenin ulusal kadın dansını yapmaya zorlandığını ve hatta onları kadın isimleriyle çağırdığını anlattı. Böylesine bir korku ikliminde eşcinsel erkekler serbest bırakıldıklarında dahi toplum içinde de büyük tehdit altında.

Uluslararası hükümetler sığınma hakkı sunmalı

Uluslararası hükümetler bu vahşeti sadece kınamakla kalmamalı. Rus LGBTİ ağına göre yaklaşık 40 Çeçen şu anda Rusya’da saklanıyor ve ülkeden kaçmaya çalışıyor. Rusya’nın hiçbir bölgesi eşcinseller için güvenli değil. Bu nedenle, Uluslararası Af Örgütü hükümetlere bu kişilere kapılarını açarak sığınma hakkı tanımaları için çağrıda bulunuyor. Af Örgütü’ne göre, uluslararası kamuoyunun bu kişilerin güvenliğini sağlamak konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor.

Uluslararası Af Örgütü Çeçen ve Rus hükümetlerinden ise, eşcinsel oldukları için tutuklanan kişilerin serbest bırakılması başta olmak üzere ise bu saldırılara derhal son vermelerini talep ediyor. Ayrıca, bu saldırıları kabul edene ve sorumluları adalet önüne çıkarana dek üzerlerindeki uluslararası baskının sürdürülmesinin altını çiziyor. 

*İsim kişinin güvenliği için değiştirilmiştir.