3. Duruşma

Davanın üçüncü duruşması 19 Mart 2019 günü görüldü.

Sanık öğrenciler duruşmalardan vareste tutuldukları için, sanıklardan yalnızca ikisi duruşmaya katıldı.

Duruşmayı hak örgütlerinden temsilciler, gazeteciler ve öğrencilerin yakınları izledi.

Sanık avukatları öncelikle arama sırasında el konulan dijital materyallerin soruşturmanın başladığı tarihin üzerinden geçen zamanın da dikkate alınarak iadesine karar verilmesini talep ettiler.

Devamında sanık avukatları tarafından, olay günü Üniversite’de görevli olan ve olayların gelişimine tanıklık eden akademisyenin duruşmada hazır olduğunu belirtilerek beyanlarının alınması talebi yöneltildi.

Bu sırada Heyet Başkanı ile avukatlar arasında sözlü tartışma yaşandı. Heyet Başkanı, talebin duruşmadan önce iletilmediğini gerekçe göstererek usule uygun olmadığını ileri sürdü. Sanık avukatları ise hazır edilmiş tanığın dinlenmesinde bir sakınca olmadığını, Savcılık mütalaasından önce savunma delili olarak dosyaya girmesinde ise maddi gerçeğin ortaya çıkarılması açısından yarar olduğunu vurgulayarak taleplerini yinelediler.

Heyet Başkanı bu talebin sanık avukatlarından yalnızca biri tarafından dile getirilmesi yönünde bir sınırlama uygulayarak, diğer avukatların aynı konu hakkında beyanda bulunmalarına izin vermedi.

Savcılık ara mütalaasında dijital materyallerin iadesi ve tanık dinletme taleplerinin her ikisinin de reddi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme de ara kararında, dijital materyallerin iadesinin bu aşama itibariyle reddine ve tanık dinletme talebinin esasa bir etkisinin bulunmadığını gerekçe göstererek reddine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 16 Temmuz 2019 günü görülecek.