Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri Davası

Arka Plan Bilgisi


Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan 21 öğrenci hakkında Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2. Maddesi dayanak gösterilerek düzenlenen ve öğrencilerin, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçu kapsamında cezalandırılmalarını talep eden iddianame, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

TMK’nın ilgili maddesi “Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi”nin bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor.

İddianamede öğrencilerin 19 Mart 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde, Türkiye’nin kuzey Suriye’de Afrin’e yönelik yürüttüğü askeri operasyonla ilgili olarak gerçekleştirdikleri protesto eylemi “terör örgütü propagandası” olarak değerlendiriliyor. Öğrenciler bu protestodan hemen sonra, farklı tarihlerde gözaltına alınmış ve bazıları iki haftaya varan sürelerle olmak üzere, polis tarafından gözaltında tutulmuştu. Dava kapsamında öğrencilerden 13’ü tutuklu, kalan diğer 9 öğrenci ise adli kontrol şartıyla tutuksuz olarak yargılanıyor.

İddianamede, görüntü tespit tutanağı dayanak gösterilerek; öğrencilerin pankart taşımaları veya pankartın çevresinde bulunmaları, slogan atmaları, protesto amacıyla yapılan alkışlama eylemine katılmaları suça konu eylemler olarak sıralanıyor. Aynı şekilde “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın halkların kardeşliği” gibi sloganlar terör örgütü propagandası için suç delili olarak kabul ediliyor.

Davanın ilk duruşması, 6 Haziran 2018 günü, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.Dava Süreci


 1. Duruşma 

03 Temmuz 2018

14'ü tutuklu olmak üzere 22 sanıklı davanın ilk duruşması 6 Haziran 2018 günü, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmayı hak örgütlerinden temsilciler, avukat, milletvekillerinin de dahil olduğu kalabalık bir grup izledi.

Öğrenciler Mahkeme önünde verdikleri ifadede, üzerlerine atılı "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlamasını kabul etmediklerini, barışçıl bir eyleme katıldıklarını ve temelde de barış yanlısı olduklarını vurguladılar.

Öğrencilerin bir kısmı gözaltında darp edildiklerini, kötü muameleye uğradıklarını ve tehdit edildiklerini beyan ettiler.

Öğrencilerin avukatları, bu iddialar ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını ve ididanın doktor raporları ile de sabit olduğunu ifade etti.

Duruşma sonunda Mahkeme, verdiği ara kararla, tutuklu öğrencilerin tümünün adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma, 3 Ekim 2018'de görülecek. 

 

 2. Duruşma 

23 Ekim 2018

Davanın ikinci duruşması 3 Ekim günü görüldü.

Duruşmada, dava dosyasına sonradan eklenen 8 öğrenci sanık ifade verdi.

Öğrenciler, ifadelerinde daha önce ifade veren grupla aynı şekilde, hiçbir terör örgütünün, herhangi bir şekilde propagandasını yapmadıklarını, kendilerine yöneltilen sloganlar ile ilgili olarak da ifade özgürlüğü çerçevesinde eleştiri haklarını kullandıklarını beyan ettiler.

Mahkeme ara kararında, tüm sanıklar hakkındaki yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasına ve dijital materyallerin iadesi taleplerinin reddine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 19 Mart günü görülecek.
  BLOG   -  Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri Davasında İlk Duruşma

 ACİL EYLEM   -  Savaş karşıtı eylem yapan öğrenciler tutuklandı