Belarus: Yetkililer muhalif lider Maryia Kalesnikava’yı kaçırarak gözaltına aldı

Uluslararası Af Örgütü bir açıklamaya yayımlayarak, Belarus yetkililerini, muhalif lider Maryia Kalesnikava’nın akıbetini ve nerede tutulduğunu derhal açıklamaya ve Kalesnikava’yı zaman kaybetmeksizin serbest bırakmaya çağırdı. Görgü tanıklarının anlattıklarına göre, Maryia Kalesnikava Pazartesi günü Belarus yetkililerinin duyurduğu gibi Ukrayna sınırında gözaltına alınmadı; başkent Minsk’te maskeli bir grup erkek tarafından kaçırıldı.

Uluslararası Af Örgütü Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Marie Struthers konu hakkında şunları söyledi: “Belarus yetkilileri, muhaliflerle başa çıkmak için onları kaçırarak gözaltına alıyor. Tanıklar, Maryia Kalesnikava’nın maskeli bir grup erkek tarafından bir araca binmeye zorlandığını gördüklerini söyledi. Bu olay, son 20 yıldır hükümete muhalif kişilerin kaybedildiği Belarus’ta uzun süredir devam eden bir uygulamanın sonuncusudur.” Struthers, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maryia Kalesnikava’nın derhal serbest bırakılması ve Aleksandr Lukaşenko yönetimine muhalif kişilere yönelik korkutma ve siyasi zulüm politikalarına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Kalesnikava, geçen Pazar yüzlerce aktivistin gözaltına alınması, lise ve üniversite öğrencilerinin maskeli polislerce korkutulması ve protesto liderlerinin zorla sürgün edilmesinin ardından kaçırıldı. Belarus’ta hukuk devletine geri dönülmesini ve insan haklarına eksiksiz saygı gösterilmesini talep ediyoruz.”

Arka Plan

Maryia Kalesnikava, Ağustos ayındaki devlet başkanlığı seçimlerinde Aleksandr Lukaşenko’ya yönelik muhalefeti harekete geçiren Koordinasyon Konseyi’nin üyesidir. Kalesnikava, Pazartesi günü Başkent Minsk’te sivil giyimli bir grup erkek tarafından üzerinde “İletişim” yazan bir araca bindirilirken görüldü. Bir önceki gün Minsk’te on binlerce kişinin katıldığı barışçıl bir protesto yürüyüşünde en az 630 kişi gözaltına alınmıştı.

Son haftalarda Belarus’un dört bir yanında yüzlerce kişi, sivil giyimli kolluk görevlileri tarafından benzer şekilde gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı başlangıçta Maryia Kalesnikava’nın akıbeti ve nerede tutulduğuna ilişkin bilgisinin olmadığını açıkladı. 8 Eylül sabahı ise Belarus Sınır Komitesi, Kalesnikava ile Koordinasyon Konseyi üyelerinden Anton Radniankou ve Ivan Krautsou’nun önceki gece Ukrayna sınırını geçmeye çalıştıklarını duyurdu. Daha sonra, Radniankou ve Krautsou’nun istekleri dışında Ukrayna sınırından geçirildikleri, Kalesnikava’nın ise Sınır Komitesi tarafından gözaltına alındığı anlaşıldı. Kalesnikava’nın sınırda Belarus’tan çıkartılmamak için pasaportunu yırttığı bildirildi.