Türkiye: Basın özgürlüğünü savundukları için yargılanan hak savunucuları beraat ettirilmeli

  • Hak savunucuları 14 buçuk yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir.

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ile suçlanan iki insan hakları savunucusu ve bir yazarın yargılandığı davada karar çıkması bekleniyor. Çarşamba günü görülecek duruşma öncesinde Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), hak savunucularının beraat ettirilmesi için çağrıda bulundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Uluslararası Basın Enstitüsü üyesi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve yazar Ahmet Nesin, kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla düzenlenen nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle 2016’da gözaltına alınmıştı.

“Terör örgütü propagandası yapmak,” “suç işlemeye tahrik” ve “suç ve suçluyu övme” suçlamalarıyla yargılanan hak savunucuları 14 buçuk yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir.

UAÖ Türkiye Kampanyalar Sorumlusu Milena Buyum konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu davada insan hakları savunucuları, baskı altındaki gazetecilerle dayanışma içinde olduklarını ifade ederek; basın özgürlüğünü savundukları için cezai soruşturmaya maruz bırakıldılar. Yargılandıkları dava üç yıldan uzun süredir devam ediyor. Yaptıkları tek şey, ifade özgürlüğü ve halkın bilgi edinme hakkı gibi temel insan hakları ilkelerini savunmaktı. Bu ilkeler hem ulusal hem de uluslararası hukuk güvencesi altındadır” dedivesözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bu kişilere ve Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amaçlı “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan diğer onlarca kişiye yöneltilen absürt suçlamalar, Türkiye’deki gazetecileri, hak savunucularını ve genel anlamda sivil toplumu susturmayı amaçlıyor. Bu davanın adil bir şekilde sonuçlanması için söz konusu asılsız suçlamalarla yargılananlar beraat ettirilmelidir.”

ARKA PLAN

Dayanışma kampanyasına katılan 56 kişiden 49’u hakkında ceza soruşturması açıldı. Bu kişilerden 38’i, Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla sembolik olarak gazetenin bir günlüğüne genel yayın yönetmenliğini yaptıkları gerekçesiyle yargılandı. Mayıs ile Ağustos 2016 arasında sürdürülen kampanyanın amacı, gazetenin yayın yönetmenleri ve yazarlarına yönelik yargı eliyle yürütülen tacizlere dikkat çekmekti. Özgür Gündem, Ağustos 2016’da çıkartılan bir kanun hükmünde kararname ile kapatıldı.

Davası sonuçlanan 31 kişiden dördü beraat etti, 27 kişi ise toplam 24 yıldan fazla hapis cezası ile 67.000 TL para cezasına mahkum edildi. Nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan hak savunucusu Murat Çelikkan ile gazeteci-yazar Ayşe Düzkan’a verilen cezalar ertelenmedi ve Çelikkan iki ay, Düzkan ise beş ay cezaevinde kaldı; cezalarının kalan kısmı için ise daha sonra adli kontrol şartıyla tahliye edildiler.