Azerbaycan: İşkence şikayeti nedeniyle blogger'ı hapsetmek zalimane bir hareket

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Vekili Denis Krivoşiv, polis işkencesiyle ilgili bir şikayetinden ötürü hakaret suçlaması nedeniyle önde gelen Azeri bir blog yazarı ve eylemcisi Mehman Hüseynov'a verilen iki yıl hapis cezasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Krovişiv  şöyle konuştu: "Mehman Hüseynov'un mahkumiyeti, zalimane, derin derecede alaycı ve dehşet vericidir. Yetkililer onu barışçıl aktivizmi, muhalifliği veya polis gözetiminde işkence ile ilgili şikayeti nedeniyle cezaevinde tutmamalıdır. Mehman Hüseynov derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır."

Krivoşiv sözlerine şöyle devam etti: "Yetkililer, bu eski düşünce mahkumunu demir parmaklıklar ardına geri göndererek sorunu halkının altına süpürmek yerine, Mehman Hüseynov'un işkence gördüğü iddialarını soruşturmaya odaklanmalıdır."

Mehman Hüseynov aleyhindeki suçlamalar, kendisinin Ocak 2017'de "polise itaatsizlik" etmesi nedeniyle polis gözetiminde bulunduğu sırada işkence gördüğü iddiasından sonra bir polis memurunun şikayetine tepki olarak getirilmişti.

Mehman Hüseynov, ülkenin 2012 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yaparken Azerbaycan'daki ihlalleri vurguladığı aktivizim faaliyetlerinin sonrası yetkililer tarafından defalarca taciz edilmişti.