Avustralyalılar eşcinsel evliliğe “evet” dedi, eşit haklar için sıra parlamentoda

Uluslararası Af Örgütü, Avustralya’da eşcinsel evliliklerin yasal hale getirilmesi için posta yoluyla yapılan halk oylamasının bu sabah açıklanan sonuçlarını memnuniyetle karşıladı. Oylama sonucunda Avustralyalıların çoğunluğu eşitlik, aşk, adalet ve aile için evet dedi.

Uluslararası Af Örgütü Evlilik Eşitliği Kampanya Koordinatörü Naomi Vaughan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Evlilik Eşitliği bir insan hakkıdır ve yasalar önünde eşitlik tüm Avustralyalıların hakkı. LGBTİ+’lar evlilik eşitliği hakkını elde etmeyi uzun zamandır bekliyor. Avustralya’nın bunu başarmaya bir adım daha yaklaştığını görmekten heyecan duyuyoruz.

“Hükümet bu oylamanın yapılmasını Avustralya’nın konuyla ilgili nabzını ölçmek amacıyla istedi. Avustralya da tavrını güçlü ve açık bir şekilde ortaya koydu. Hükümetin 2017 sonuna kadar evlilik eşitliği hakkını tüm Avustralyalılara sağlamak için harekete geçme zamanı geldi,” diyen Vaughan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Avustralyalılar eşitlik dedi, şimdi Parlamento da aynısını yapmalı. Evlilik eşitliği tüm Avustralyalıları ilgilendiren bir konu. Yasama yılının sonlanmasına 23 gün kaldı Başbakan Turnbull – haydi bitir şu işi.”