Almanya: LGBTİ+’lara evlilik hakkı tanınması eşitliğin bir zaferi

Uluslararası Af Örgütü, Almanya’da cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimleri ne olursa olsun tüm çiftlere, evlat edinme de dâhil olmak üzere, tüm hakları tanıyan evlilik eşitliğinin onaylanması üzerine bir açıklama yayımladı. Uluslararası Avrupa Direktörü John Dalhuisen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yasanın onaylanması eşitliğin bir zaferidir; aynı zamanda da Almanya’da evliliğe erişim eşitliğini sağlamak için uzun ve zorlu bir mücadele veren aktivistlerin kararlılığını ortaya koymuştur.”

“Ayrımcı bir engeli ortadan kaldırmak için alınan bu uzun süredir gecikmiş karar Almanya’daki tüm çiftlerin evlenebileceği ve evlilikle birlikte gelen tüm haklara sahip olabileceği anlamına geliyor.” 

“Bu yasanın onaylanmasıyla birlikte Almanya eşcinsellerin evlilik hakkını tanıyan 23. ülke haline geldi. Böylece, gay ve lezbiyenlerin herkes ile aynı haklara sahip olmaları, yasalar tarafından tam ve eşit şekilde korunmaları gerekliliği konusunda da tüm dünyaya açık bir mesaj verdi. LGBTİ+’ların haklarının korunması ve yerine getirilmesi konusunda Almanya’yı destekliyoruz. Bu haklara trans kimliklerin resmen tanınmasının sağlanması ve interseks çocuklara yönelik acil olmayan, müdahaleci ve geri dönülemez cerrahi operasyonlara son verilmesi de dahil olmalıdır.”

---

Daha fazla bilgi almak veya mülakat için Uluslararası Af Örgütü Avrupa Medya Direktörü Stefan Simanowitz ile bağlantıya geçebilirsiniz: [email protected] veya [email protected]; + 44 (0) 20 7413 5566