Açlık grevindeki Filistinli gazetecinin suçlanmaksızın tutukluluğu haksız ve zalimane

Uluslararası Af Örgütü, İsrail yetkililerinin Filistinli gazeteci Muhammed El-Kik'e yönelik idari tutukluluk uygulaması üzerine bir açıklama yayımladı. El-Kik'in sonsuza kadar yenilenebilecek üç aylık tutukluluk kararının askeri bir yargıç tarafından onaylanmasıyla ilgili yapılan açıklamada "bu karar haksız ve zalimanedir" denildi.

Tutuklanmasının ardından tecrit hücresine Muhammed El-Kik, tutukluluk halini protesto etmek için 6 Şubat tarihinden bu yana açlık grevinde bulunuyor. Gazetecinin avukatına göre, El-Kik'in sağlık durumu son haftalarda kötüleşti ve özel bir tıbbi tedaviye ihtiyacı var. İsrail, idari gözaltı yöntemini, Filistinlileri suçlanmaksızın ya da gizli delillere dayalı olarak sınırsız şekilde hapsetmek için kullanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Vekili Magdalena Mughrabi, "Bugün Muhammed El-Kik'in idari gözaltına alınma kararını onaylanması bir adalete hakarettir. Esas olarak Filistinlileri suçlamaksızın ya da yargısız olarak tutmak için kullanılan 'idari gözaltı' hem keyfidir hem de ihlal oluşturmaktadır. İsrail yetkilileri, acımasız ve insanlıkdışı muamele sayılabilecek bu uygulamaya ilk ve son kez olmak üzere bir son vermelidir" dedi.

Muhammed el-Kik'i bir hafta önce ziyaret edebilen avukatı, kendisinin zayıf göründüğünü, epey kilo kaybettiğini ve gözaltı şartlarından dolayı sırt ağrısı çektiğini söyledi. Avukatının, El-Kik'in hastaneye kaldırılma talebinin ilk başta reddedilmesinin ardından, İsrail yetkilileri geçen hafta Filistinli gazeteciyi Ramleh Cezaevi Sağlık Merkezi'ne sevketti.

Mughrabi konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: "Muhammed el-Kik'in gözaltında yaşadığı ıstırabı uzatmak yerine, İsrail yetkilileri onu ya meşru bir suç ile suçlamalı ya da kendisini serbest bırakmalıdır. Bu arada ihtiyacı olan uzman özel tıbbi tedaviyi almak için sivil bir hastaneye naklettirilmelidir."

Muhammed El-Kik, İsrail güvenlik güçleri tarafından 15 Ocak 2017'de Ramallah yakınlarındaki bir kontrol noktasında bir gösteriden eve dönerken gözaltına alınmıştı.

Muhammed El-Kik ilk kez idari gözaltı uygulaması altında tutulmuyor. Kasım 2015'te de tutuklanmış ve suçlama ya da yargılama olmaksızın yedi ay tutuklu kalmıştı. Tutukluluk halini protesto etmek için açlık grevinde 94 gün geçirdi, sağlığı keskin bir şekilde bozuldu ve sonunda serbest bırakıldı. Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan eşi Faiha ise gazetecinin şu sıralar hayli zayıf olduğunu, çünkü vücudunun bir önceki açlık grevinin etkilerinden henüz kurtulamadığını söyledi.