ABD Başkanı Trump Askeri Komisyonları Kapatmalı

USS Cole bombalı saldırısının faili olduğu düşünülen sanığın davasına bakan askeri hâkim, avukat-müvekkil gizliliğinin ihlal edildiği iddiaları nedeniyle davadan daha önce çekilen üç sivil savunma avukatının Guantanamo’da cuma sabahı görülecek duruşmaya  Virginia eyaletinden video bağlantısıyla katılarak ifade vermelerini emretti. Duruşma, Guantanamo’daki askeri karargahında kalan savunma avukatı Peter Baker’ın pazartesi günü mahkemeyi tahkirle suçlanması ve Savunma Bakanlığı başsavcısının askeri komisyonlarla ilgili meselelerde medyayı düzenli olarak bilgilendirmeye son verilmesi kararından sonra gerçekleşiyor.

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Güvenlik ve İnsan Hakları Direktörü Daphne Eviatar, bir açıklama yayımlayarak duruşma hakkında şunları söyledi:

“Bu hafta yaşananlar askeri komisyonlara ilişkin tahminlerimizi doğrular nitelikte –bir insan hakları faciası ve maliyeti ağır birer gösteri olmaları. Bu sonu gelmeyen yargılamalarda adil yargılama sürecinin söz konusu olacağı veya gerçek adaletin tecelli edeceği yanılgısından vazgeçmenin zamanı geldi.

Hiç kimsenin bu usulsüz mahkemeyi meşru görmesi mümkün değil. Başkan Trump bile bu sistemin etkisiz ve zaman alıcı olduğunu kabul etti. Başkan bir an önce askeri komisyonları kapatmalı ve bu davaları federal mahkemeye taşımalıdır. Guantanamo’daki cezaevi de kapatılmalı ve mahkumlara uygulanan işkence ve diğer insan hakları ihlallerinden hesap sorulmalıdır.”