• Haberler

ABD: Başkan Trump’ın ABD-Meksika sınırını askerileştirme planları planı insanların hayatına mal olabilir

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald J. Trump, bugün yaptığı açıklamada ABD-Meksika sınırına duvar örülene dek, sınırı daha yoğun bir şekilde askerileştirmeyi planladığını belirtti. Trump ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde koruma başvurularını daha da zorlaştıran göçmen sınırlandırmalarının yürürlüğe girmesi yönündeki çağrısını yineledi. Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) ABD Şubesi Amerika Bölgesi Savunuculuk Direktörü Marselha Gonçalves Margerin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son birkaç gündür Başkan Trump, şiddet ve zulümden kaçan ve sadece kendileri ve aileleri için güvenli bir yer bulmaya çalışan insanların çaresizliğini umursamadığını açıkça gösterdi. Önerilen tedbirler, dünyanın en zor durumdaki insanlarının arasında yer alan bu kişilerin hayatını büyük tehlike altına sokabilir. Çaresizlik içindeki ailelere sırtımızı dönmek hiç kimseyi daha güvende yapmaz.”

UAÖ Amerika Bölgesi Direktörü Erika Guevara-Rosas ise şunları ekledi:

“ABD’ye girmeye çalışanların birçoğu Honduras, El Salvador ve Guatemala’daki korkunç şiddet ve ölüm tehditlerinden kaçıyor. Trump yönetiminin yükümlülüğü bu insanların güvenlik için çıktıkları yolu duyarsızca kapatmak değil, sığınma isteyen herkesi korumak ve sığınma başvurusunda bulunanların haklarına saygı göstermektir.İnsanları bu haktan yoksun bırakmak, hem ABD hukukunun hem de uluslararası hukukun ciddi ihlali olacaktır.”