1. Duruşma

Arka Plan Bilgisi

 

Davanın ilk duruşması 1 Kasım 2018 günü görüldü.

Duruşmada, 5 aydır tutuklu olan gazeteci Ece Sevim Öztürk, savunmasını sundu.

Savunmada Öztürk, gazetecinin görevinin doğruyu, gerçekleri aktarmak olduğunu ve katıldığı TV programlarında da 15 Temmuz’un gerçek bir darbe girişimi olduğunu ve faillerin ortaya çıkarılması, yargılanması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Yaptığı belgeselin ve diğer haberlerin tamamının da bu maddi gerçekleri, delilleri, yargıdaki eksikleri ve aksaklıkları ortaya çıkarmak çabasından ibaret olduğunu aktardı. İddianamedeki, darbe girişimi yargılamaları açısından yargıyı veya mahkemeleri itibarsızlaştırmak iddiasının bu anlamda, hiçbir şekilde kabul edilebilir olmadığını belirtti.

İddianameye konu sosyal medya paylaşımları için ise Öztürk, hak ihlalleri hakkındaki görüşlerini ifade özgürlüğü çerçevesinde dile getirdiği yönünde savunma yaptı.

Ece Sevim Öztürk, bu şekilde, yaptığı her haberi ve paylaştığı her tweet’i kabul ettiğini ancak bunların suç maksatlı olmadığını ve tamamen resmi belgeler ile habercilik yaptığını vurguladı.

Mahkeme ara kararında; gazeteci Ece Sevim Öztürk’ün tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Aralık’ta görülecek.