Irak: Musul savaşında ateş arasında kalan çocuklar korkunç yaralanmalardan ve travmalardan mustarip

Uluslararası Af Örgütü, Musul Savaşı ile ilgili yürüttüğü bir saha araştırmasından sonra elde ettikleri bulguları bir basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı. Açıklamada, "Musul şehri için kanlı savaş insani bir felakete dönüşme tehdidinde bulunurken, bir nesil çocuğun umutsuz durumu ortada" denildi.

Uluslararası Af Örgütü bu ay içinde bölgede gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında, kendilerine İslam Devleti (IŞİD) adı veren silahlı grup ile ABD liderliğindeki koalisyon tarafından desteklenen hükümet güçleri arasındaki çatışmalara yakalandıktan sonra korkunç yaralardan mustarip tüm yaşlardan çocuklarla bir araya geldi.

Irak'ın kuzeyindeki 17 günlük görevden dönen ve konuyla ilgili konuşan Uluslararası Af Örgütü Uluslararası Kriz Tepki Danışmanı Donatella Rovera, "Musul için acımasız savaşın ortasında kalan çocuklar, hiçbir yaşta hiçbir kimsenin görmemesi gereken şeyler gördüler. Musul için yaşanan acımasız savaşın patlaması sonucu yakalanan çocuklar, hiç kimsenin göremediği şeyleri gördüler. Sadece korkunç yaralardan mustarip çocuklarla değil, akrabaları ve komşuları top atışları, araçlı bombalar veya mayın patlamalarından başı kopmuş veya evinin yıkıntıları arasında parçalanmış çocuklarla da konuştum" dedi.

Rovera sözlerine şöyle devam etti: "Savaştan yaralanan çocuklar sonra kendilerini, korkunç insani koşulların fiziksel ve psikolojik tedavilerini daha da zor hale  getirecek, hastalarla dolup taşan hastanelerde veya yerlerinden edilmiş insanlar için hazırlanan kamplarda buluyorlar. Pek çoğu savaşın şiddetlendiği alanlarda sıkış kalmış vaziyette. Irak makamları ve onun uluslararası ortaklarının, Musul savaşaından etkilenen siviller için daha iyi bakım, rehabilitasyon ve koruma sistemleri kurulmasına acil ihtiyacı var. Sivil mağdurlara, özellikle de en hassas durumdaki kişilere sahip çıkmak, sonra yapılacak bir iş değil, mutlak bir öncelik olmalıdır."

Uluslararası Af Örgütü, Musul açıklamasında bölgedeki savaştan etkilenen çocukların ifadelerine de yer verdi. Bu ifadeleri üç başlık altında ele alan açıklama, insani bir krizin önüne geçilmesi için gerekli tavsiyeleri de barındırıyor.

“Evlerimiz çocuklarımızın mezarı oldu"

Erbil'de bir hastanede Uluslararası Af Örgütü, 13 Aralık günü Musul'un doğusunda saklandıkları evlerinin hemen dışında patlayan bomba yüklü bir araç sonucu kendisinin ve yedi çocuğunun nasıl yaralandığını, patlamada yıkılan birkaç evin enkazı altında pek çok insanın gömülü kalmasını tarif eden Umm Eşref ile görüştü. En büyük kızı olan 17 yaşındaki Shahad bu saldırıda iki gözünü de kaybetti.

Umm Eşref, "Evlerimiz çocuklarımızın mezarı oldu" dedi ve devam etti: "Komşularım hala enkaz altında gömülü, kimse onları enkaz altından çıkaramadı. Yaralanmış çocuklarımı teker teker enkaz altından ben çıkardım. Kız kardeşim öldü, ona yardımcı olamadım. Komşumun patlamada başı koptu, diğerleri de öldü."

12 Kasım'da Musul'un doğusundaki evlerinin bahçesine bir havan mermisinin isabet etmesi sonucu 8 yaşındaki Teiba ve onun 14 aylık kız kardeşi Taghreed öldü ve ebeveynleri ciddi şekilde yaralandı. Çocukların annesi Mouna Uluslararası Af Örgütü'ne şunları söyledi:

"Kızlarıma içeri girmelerini söyledim. Bölgemizde 24 saat boyunca havan atışı ve çatışma vardı. Tam o sırada evimize havan mermisi isabet etti. Bulunduğum yerden düştüm, kızım Teiba başının üzerine düştü, küçük olanı ise bana ulaşana kadar emekledi, emekledi ve kucağıma çöktü.

Uluslararası Af Örgütü'nün Musul açıklamasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.