ABD: Arkansas’daki korkunç infaz dalgasında ilk mahkum öldürüldü

Ay sonunda ölümcül enjeksiyon ilaçlarının son kullanım tarihi dolmadan infaz edilmesi planlanan dört mahkûmdan ilki, Ledell Lee bugün Arkansas’da infaz edildi. Bu infaz Arkansas eyaletinde 2005’ten bugüne gerçekleşen ilk infaz. Lee'nin son temyiz başvurusunda masumiyetini kanıtlama ihtimali olan DNA terslerinin yapılması istendi ancak bu başvuru reddedildi.

Nisan aynın başında Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan rapor, ABD’nin 2006’dan bu yana ilk, 1991’den bu yana ikinci kez en fazla infaz gerçekleştiren ilk beş ülke arasında olmadığını gösterdi. 2016 yılında gerçekleşen infaz sayısı (20) 1991’den bu yana ABD’de gerçekleştirilen en düşük infaz sayısı. 2009’dan bu yana, her yıl gerçekleştirilen infaz sayısında (2012 yılında aynı sayıda infaz gerçekleşmesi istisnası dışında) düşüş gözleniyor. 

Uluslararası Af Örgütü ABD Kampanyacısı James Clark açıklamalarda bulundu:

“Bugün, yasal süreçleri duygusuzca aceleye getirerek insan hayatının son kullanma tarihi varmış gibi davranan, Arkansas eyaleti için utanç verici bir gündür. Diğer eyaletler ölüm cezasının onarılamaz bir sistem olduğu kararında giderek artan bir şekilde ilerlerken, Arkansas eyaleti tam tersi yönde işleyiş göstermekte. Bu seri infaz şekli kesinlikle durmalı ve acımaz ve insanlık dışı olan cezalandırma yöntemi daimî olarak herkes için sonlandırılmalıdır.” 

Arkansas Eyaleti Yüksek Mahkemesi, bu hafta geçici olarak durdurulması kararı verilen infaz dalgasının ilerlemesine izin verdi. Arkansas eyaleti infazlarda kullanılacak olan zehirli enjeksiyon malzemesinin bu ayın sonunda kullanım süresinin dolması nedeniyle sekiz infazın ay sonunda kadar 10 günlük süre zarfında gerçekleştirilmesini planlamıştı. Bu infazların dördü bugünkü mahkeme kararından önce askıya alınmıştı. Bruce Ward ve Don Davis için çıkartılan infaz izinlerinin süreleri doldu, Stacey Johnson ve Jason McGehee için ise infazın ertelenmesi kararı hala geçerli.

Uluslararası Af Örgütü'nün 11 Nisan 2017 tarihinde yayımladığı 2016 yılı 'Ölüm Cezası' raporuna ulaşmak için tıklayınız.