AB: Polonya, ülkedeki baskı ortamının sonuçları olduğunu görmeli

Uluslararası Af Örgütü, AB Dışişleri Bakanları’nın AB Genel İşler Konseyi’nde, Polonya’da hukuk devleti alanında yaşanan gerilemeyle ilgili kararlı bir adım atmamalarına dair bir açıklama yayınladı. Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kurumları Ofisi Direktörü Iverna McGowan tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avrupalı bakanların Polonya hükümetinin temel haklara yönelik saldırılarına ilişkin cevabı durumun ciddiyeti karşısında yetersiz kaldı. Her ne kadar AB ülkelerinin, kendi kulüplerinin bir üyesine haklar konusunda giderek bozulan sicilinden dolayı hesap sorduğunu nihayet görebilmek bizi rahatlattıysa da, bu ülkeler sözlerini eylemlerle desteklemedi.”

“Bunu yapmak yerine, “diyaloğu sürdürmek” adına sorumluluğu Avrupa Komisyonu’na yüklediler. Bu durum, AB’nin kurucu ilkelerini ayaklar altına alan ülkelere, yaptıklarının sonuçlarına katlanmaları gerektiğini göstermekte yetersiz kaldı.”  

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Konseyi’ne konuyu en kısa sürede yeniden ele alarak, AB Anlaşması’nın 7. Maddesi’nin devreye sokulması dahil olmak üzere Konsey kararları hazırlaması için çağrıda bulunuyor. Konsey yargıya, sivil topluma, kadınlara ve başta sığınmacı ve göçmenler olmak üzere hassas gruplara yönelik saldırıları resmi olarak kınamalıdır.