Brezilya silahsızlanma referandumu için uluslararası eylem günü - Brezilya halkına destek

 

23 Ekim 2005 hem Brezilya hem de dünya için tarihi bir gün.

 

Brezilya halkı, katılımın zorunlu olduğu bir referandumda sivillere silah ve mühimmat satışının yasaklanması için oy kullanacak.

 

Bu Brezilya tarihindeki ilk referandum, dünyanın da silahsızlanmayla ilgili ilk referandumu.

 

Brezilya’da yıllardır silahlanmaya karşı çalışan sivil toplum kuruluşları, tüm dünya halklarından destek istiyor.

 

Son iki yıldır silahlanmaya karşı ve uluslararası silah ticaretinin denetlenmesi için bağlayıcı bir sözleşmenin Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanarak kabul edilmesi için “Silahlar Denetlensin” kampanyası yürütmekte olan Uluslararası Af Örgütü, bu çağrıya cevap veriyor.

 

16 Ekim 2005 Pazar günü saat 12:00’de Brezilya Büyükelçiliği önünde toplanarak Brezilya halkına “evet” oyu vermesi için Türkiye’den mesaj göndereceğiz. Brezilyalılara kendi müzikleri, kendi dilleriyle desteklerimizi sunacağız.

 

Brezilya Sağlık Bakanlığı ve BM verilerine göre Brezilya’da her 15 dakikada bir kişi kurşun yarasından ölüyor ve 15-24 yaş arası gençler arasındaki birincil ölüm sebebi, ateşli silahla yaralanmalar.

 

Referandumun sonucu EVET çıktığı takdirde sivil halk evlerinin, sokaklarının ve kamusal alanlarının silah dolu olmasını istemediğini göstermiş olacak. Dünyaya, insanların silahların onları daha güvenli kıldıklarına inanmadıkları mesajını vermiş olacaklar.

 

Bölgenin ve dünyanın diğer hükümetlerinin birçoğu bundan etkilenerek benzer yerel girişimlerde bulunacak ve bölgesel anlaşmaları etkileyecek.

 

Etiketler: Silah ticareti , Silahlar denetlensin , Control arms , Brezilya , Evet