09 Kasım 2016 Çarşamba

ABD: Zehirli retorik hükümetin politikası olmamalı


 

Uluslararası Af Örgütü, Donald Trump'ın ABD Başkanlığı'na seçilmesi üzerine bir açıklama yayımladı.

Örgütün Genel Sekreteri Salil Shetty, "Seçilmiş Başkan Trump seçim kampanyasında birçok konu hakkında derin şaşkınlıklara sebep oldu ve insan hakları yolunda gelecekte ABD'den görmeyi beklediğimiz güçlü bağlılığa yönelik ciddi endişeleri arttırdı. Donald Trump bunları geride bırakmalı, yurtta ve dünyada ABD'nin insan hakları yükümlülüklerini hem teyit etmeli hem de uymalıdır" dedi.

Uluslararası Af Örgütü'nün ABD Yürütücü Direktörü Margaret Huang ise, "Bu haftaki seçimin son gününe kadar ABD hem seçilmiş Başkan Trump'ın hem de başkalarının rahatsız edici ve aynı zamanda zehirli bir retoriğine şahit oldu. Bu retorik hükümetin politikası olamaz ve olmamalıdır. Trump tarafından yapılan yabancı düşmanı, cinsiyetçi ve diğer nefret uyandırıcı söylemlerin hükümette yeri yoktur" dedi.

Huang sözlerine şöyle devam etti: "Seçilmiş Başkan Trump ayrım gözetmeksizin insan haklarını koruyacağını kamuoyu önünde taahhüt etmelidir. Enterne kamplarından işkence kullanımına kadar, bizi temsil etmek için seçtiklerimiz ABD'nin insan haklarını koruma yükümlülüklerine burun kıvırdığında feci sonuçlar gördük. Temsilciler Meclisi'nden şehir konseylerine kadar bugün seçilen herkesin bu dersleri aklında bulundurması gerekir."

 

Etiketler: ABD , Seçim , Donald Trump