31 Ekim 2016 Pazartesi

Türkiye: Son gazeteci gözaltıları açık bir şekilde gücün kötüye kullanımıdır
 

Bu sabah Cumhuriyet gazetesinden 11 gazeteci ve personelin gözaltına alınması ve bu haftasonu 15 medya organının kapatılmasıyla ilgili Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü John Dalhuisen bir açıklama yaptı.


Dalhuisen açıklamasında şöyle konuştu:


"Bugün Türkiye'nin tek kalan ana akım muhalif gazetesine mensup gazetecilerin ve personelin gözaltına alınması, süregelen biçimde tüm eleştirel sesleri sistematik bir şekilde susturma girişiminin bir parçasıdır. Haftasonu medya organlarının kapatılmasıyla birlikte, bu, darbe sonrası Türkiye'nin canlı medya ortamını bir çöle çeviren tasfiyenin en son dalgasıdır."


Dalhuisen, "Medya organlarını kapatarak, olağanüstü yetkilerin açık bir şekilde kötüye kullanımına son verilmeli ve halihazırda tutuklu yargılanan 130'dan fazla gazeteci derhal serbest bırakılmalıdır" dedi.


Arka plan


Devlet tarafından idare edilen Anadolu Ajansı'na göre Cumhuriyet gazetesinin 13 personeli için gözaltı kararı çıkarıldı ve aralarında genel yayın yönetmeninin de bulunduğu 11 kişi bu sabah yapılan baskınlarda gözaltına alındı.


Cumartesi günü bir kanun hükmünde kararnameyle 15 medya organı kapatıldı. Bunlar çoğunlukla, aralarında Kürtçe yayın yapan tek ulusal gazetenin ve dünyanın ilk kadın haber ajansının da bulunduğu, Türkiye'nin güneydoğusu merkezli Kürt yayın organlarıydı.


Temmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişiminden bu yana 160 medya organı kapatıldı ve 130'dan fazla gazeteci halihazırda tutuklu yargılanıyor.
 

Etiketler: medya , Türkiye , Cumhuriyet , basın özgürlüğü