29 Temmuz 2016 Cuma

Suriye: Halep’de siviller için güvenli geçiş insani felaketi engellemeyecek


 

Uluslararası Af Örgütü bugün (28 Temmuz 2016), "gıda ve diğer temel malzemeleri tükenmenin eşiğinde olan Halep’te binlerce sivilin acısını hafifletmek için serbest ve tarafsız insani desteğe acilen ihtiyaç duyulmaktadır" şeklinde bir açıklama yaptı.


Açıklamada, "Bu sabah Rusya Savunma Bakanı sivillerin ve silahlarını bırakarak Halep şehrini terk edecek savaşçıların çıkışına izin vermek için güvenlik koridorlu bir 'insani operasyon'un koordine edildiğini, şehrin dışında gıda ve ilkyardım noktalarının oluşturulduğunu açıkladı. Ancak, pek çok sivil Suriye hükümetinin güvenlik vaatlerine şüpheci bakabilir ve misilleme korkusuyla şehri terk etmeyebilir. Şehrin tek yardım tedarik rotası olan Kastello Yolu, 7 Temmuz'dan bu yana Suriye hükümetinin keskin nişancı ve ağır top ateşiyle kesilmiş durumda" denildi.


Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, "Suriye hükümeti yıllardır, kuşatma altındaki sivillere önemli yardımların ulaşmasını engellemektedir. Onları günlük top atışları ve hava saldırılarının korkusuna özne yaparak, kıtlığı bir savaş silahı olarak kullanarak, muhaliflerin elindeki bölgelerde yaşayanların kasten dayanılmaz acılar çekmesine neden olmaktadır" dedi.


Luther sözlerine şöyle devam etti: "Halep şehrinden kaçmak isteyen siviller için güvenli geçişler sağlamak insani felaketi engellemeyecektir. Muhalefetin elinde bulunan bölgelerde veya diğer kuşatılmış alanlarda kalan siviller için tarafsız insani yardıma izin vermek bunun muadili değildir, bu sivillerden bazıları hükümetin vaatlerine şüpheci bakacaktır."
 

Rusya hükümeti, muhalefetin elinde bulundurduğu alanlara yönelik, aralarında savaş suçlarının da bulunduğu yasadışı hava saldırıları gerçekleştirirken ve yaygın insan hakları ihlallerini sonlandırmak için Suriye hükümeti üzerindeki etkisini ısrarla kullanmazken, Rusya'nın vaatlerinin Halep'teki bazı siviller tarafından şüpheyle karşılanması muhtemeldir.
 

Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan beş yerel insani yardım örgütü, Halep'teki gıda stoklarının iki haftadan daha kısa bir süre içerisinde tükenebileceğini ve bunun sivillerin yaşamlarını risk altına sokacağını söyledi.


BM insani yardım şefi Stephen O'Brien Halep şehrinde gıdanın Ağustos ortalarına doğru tükenmesinin beklendiğini ve bunun da 200 bin ile 300 bin civarında insanı risk altına soktuğu konusunda uyarıda bulundu.


Son günlerde Suriye hükümet güçlerinin de Halep kentinde ve etrafındaki evlere, hastanelere ve tıbbi tesislere yönelik saldırıları yoğunlaştı.


Uluslararası Af Örgütü, Halep kenti içinde kapana kısılmış sakinlerle, 10 doktorla ve Suriye ile Türkiye'deki birkaç insani yardım örgütüyle görüştü. Elde edilen ifadeler son 20 günde açığa çıkmayan şeyler hakkında hayli umutsuz bir görüntü çiziyor.
 

Etiketler: Halep , Suriye