28 Temmuz 2016 Perşembe

Uluslararası Af Örgütü aktivistlerinden Olimpiyatlar öncesi cenaze torbalı protesto!
 

Uluslararası Af Örgütü aktivistleri dün gerçekleştirdikleri bir barışçıl protestoda, Mayıs 2016'da Rio de Janeiro'da polis tarafından öldürülen insan sayısını temsilen Rio 2016 Olimpiyat Oyunları Yerel Organizasyon Komitesi'nin önüne 40 cenaze torbası bıraktı.
 

Aktivistler aynı zamanda Rio 2016 Olimpiyat Oyunları sırasında kamu güvenliği polislerinin insan haklarına saygı göstermesini talep eden ve 15'ten fazla ülkeden 120 bin kişinin imzaladığı bir dilekçeyi kuruma teslim etti.


Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Brezilya Direktörü Atila Roque, "Yerel Organizasyon Komitesi büyük etkinliklerden sorumludur, Olimpiyat Oyunları bağlamında güvenlik operasyonları ve devlet ajansları tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlalleri üzerinde sorumluluk taşımaktadır" dedi.


Nisan ayından bu yana Uluslararası Af Örgütü, daha önce 2014 Dünya Kupası ve 2007 Pan-Amerikan Oyunları gibi devasa spor etkinliklerinde olduğu gibi, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları bağlamında da yükselen insan hakları ihlalleri riski çerçevesinde endişelerini dile getiriyor. Rio kentinin 2009 yılında Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkı kazandığından beri, 2 bin 600'den fazla insan polisler tarafından öldürüldü.


Bu hususa da değinen Uluslararası Af Örgütü İnsan Hakları danışmanı Renata Neder, "Brezilya geçmiş hatalarından ders almadı. Sadece Mayıs ayında, 40 kişi polis tarafından işlenen cinayetlerin kurbanı oldu. Bu rakam 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 135 daha fazla. Bu rakamlar kesinlikle kabul edilemez ve Olimpiyatların ruhuyla çatışmaktadır" dedi.

Etiketler: Rio , Olimpiyatlar , polis şiddeti